Logo školy

Školní poradenské pracoviště

Poskytování poradenských služeb je uloženo školským zákonem (561/2004 Sb.) a specifikováno vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních ve znění pozdějších předpisů.

Na základě těchto předpisů bylo na naší škole zřízeno Školní poradenské pracoviště (ŠPP), které zdarma zajišťuje odborné poradenské služby žákům, rodičům a pedagogickým pracovníkům přímo v prostorách školy.

Činnost ŠPP zajišťují výchovný poradce, školní metodik prevence a školní psycholog ve spolupráci s ředitelem školy a pedagogickými pracovníky, zejména s třídními učiteli. Součástí ŠPP je i pedagog určený k práci s nadanými žáky.

Personální obsazení ŠPP

Ředitel školy: Mgr. Ondřej Šanovec

Výchovný poradce : Ing. Ilona Opatovská

Metodik prevence: Ing. Martin Tomášek

Školní psycholog: PhDr. Drahomíra Jansová

Pracovník pro práci s talentovanými žáky: Mgr. Roman Fiala

Konzultační hodiny

Výchovný poradce:

  • pondělí  8:00 – 10:00 hod., úterý  14:00 – 16:00 hod., jinak kdykoliv po domluvě
  • e-mail: opatovska@vsps-su.cz, telefon: 583 326 219, kabinet 209

Metodik prevence:

  • pondělí  8:00 – 10:00 hod., jinak kdykoliv po domluvě
  • e-mail: tomasek@vsps-su.cz, telefon: 583 326 223, kabinet 302

Školní psycholog:

  • úterý v lichém týdnu  8:00 – 11:00 hod., tedy jedenkrát za 14 dní
  • e-mail: psycholog@vsps-su.cz, telefon: 583 326 214, kabinet 121

Informace k činnosti psychologa na naší škole

  • Školní psycholog začne na naší škole působit od 10.10.2023. Poskytuje služby žákům, jejich rodičům a pedagogům. Vzhledem ke zkrácenému úvazku školního psychologa na naší škole vykonává pouze činnosti poradenské, konzultační a informační.  Při práci se řídí etickými normami své profese a je nezávislým odborníkem.
  • Školní psycholog se zaměřuje především na péči související se vzděláváním, neposkytuje dlouhodobou psychoterapeutickou péči, nemůže předepisovat psychofarmaka, nevytváří na základě diagnostiky doporučení návrhy podpůrných opatření II. – V. stupně a nemůže zajistit na základě podpůrných opatření personální podporu pro dítě (asistent pedagoga).
  • Žáci a studenti mají možnost konzultovat otázky studijní, rodinné i osobní. Školní psycholog je také k dispozici rodičům.
  • V době vyučování může žák navštívit školního psychologa pouze s vědomím vyučujícího učitele.
  • Psycholog stejně jako jiní specialisté je vázán mlčenlivostí, obsah konzultace je chráněn normou o důvěrnosti informací.
  • Pro některé psychologické služby potřebuje školní psycholog souhlas zákonných zástupců či zletilých žáků nebo studentů.  Rozlišujeme generální a individuální informovaný souhlas.

Generální informovaný souhlas
slouží jako informace rodičům, zákonným zástupcům a zletilým žákům či studentům o tom, že ve škole je k dispozici školní psycholog. Ten se v případech nějakého skupinového problému (neshody mezi žáky, šikana, apod.) může zapojit do řešení vzniklé situace. Rodiče svým podpisem akceptují tuto možnost a souhlasí, že může být jejich dítě přítomno ve třídě v případě třídních problémů. Naskytne-li se žákovi během vyučování nebo i mimo vyučování nějaký problém, který nebude chtít řešit s učiteli či svými blízkými, může v takovém případě přijít za školním psychologem.

Individuální informovaný souhlas
Když žák využije možnosti konzultace se školním psychologem, na které se s psychologem dohodne, že by chtěl svůj problém řešit (vícekrát, tedy dlouhodobě), budou rodiče informováni prostřednictvím individuálního informovaného souhlasu. Ten žák dostane pro rodiče domů a bude na něm uveden rozsah a obsah péče. Individuální informovaný souhlas nepodepisují rodiče u zletilých žáků či studentů, zde je podepisují zletilí žáci a studenti sami.

Olomoucký krajZřizovatel VOŠ a SPŠ Šumperk IKAP MŠMT OPVVV

© COPYRIGHT VOŠ A SPŠ ŠUMPERK 2024