Naše škole je od 1. 12. 2023 zapojená do projektu Implementace dlouhodobého záměru v Olomouckém kraji (zkráceně IDZ). Veškeré informace týkající se jeho realizace naleznete na webu projektu: https://idzok.cz/
Projekty
Implementace dlouhodobého záměru v Olomouckém kraji
Doučování žáků škol
Na naší škole proběhlo v období od 1.1.2022 do 31.8. 2022 a dále od 1.9.2022 do 31.12.2022 doučování pro žáky všech ročníků střední školy financované z Národního plánu obnovy (fond Next Generation EU). Toto doučování dále pokračuje a v současné době probíhá od 1. 1. 2023 do 31. 8. 2023. Doučováni jsou žáci, kteří se přihlásí, avšak prioritním cílem programu je zajistit potřeby doučování žáků znevýhodněných či ohrožených školním neúspěchem a zmírnit tak negativní dopady v důsledku koronakrize nebo jim hrozí v extrémním případě vypadnutí ze vzdělávání nebo u nich došlo k vážnému zhoršení výsledků vzdělávání. Doučování je určeno i pro žáky příchozí z Ukrajiny. Pro výběr žáků vhodných k doučování jsou stanovena kritéria.
Žádné obrázky nebyly vloženy
Modernizace odborného vzdělávání (MOV)
Projekt MOV rozvíjí kvalitu odborného vzdělávání a podporuje uplatnitelnost absolventů na trhu práce.
Trvání projektu: 1. 5. 2017 – 30. 4. 2020
IKAPOK II
Číslo a název programu: 02 Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Číslo a název výzvy: Výzva č. 02_19_078 pro Implementaci KAP II v prioritní ose 3OP
Fyzická realizace: 1. 11. 2020 – 30. 11. 2023 /37 měsíců/
Realizátor projektu a příjemce dotace: Krajský úřad Olomouckého kraje
Partneři s finanční spoluúčastí:
- IKAP4OK z. s. – realizace klíčových aktivit 01 – 06
- 10 SŠ Olomouckého kraje – realizace klíčové aktivity 07
Klíčové aktivity projektu:
KA1: Řízení projektu
KA2: Podpora rozvoje gramotností
KA3: Podpora polytechnického vzdělávání
KA4: Zvýšení kvality vzdělávání ve středních školách připravujících k výkonu regulované profese pedagogického pracovníka
KA5: Podpora kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě
KA6: Kariérové poradenství
KA7: Podpora škol a školských poradenských zařízení formou jednotkových nákladů – Mobility
Anotace projektu: Předmětem projektu je podpora intervencí naplánovaných v Krajském akčním plánu rozvoje vzdělávání Olomouckého kraje na období 2019-2021 vedoucích ke zkvalitnění řízení škol a zvýšení kvality vzdělávání na území Olomouckého kraje prostřednictvím realizace zastřešujících aktivit, které jsou komplementární s aktivitami škol. Cílem projektu je naplnění vybraných priorit tohoto plánu.
Projekt navazuje klíčovými aktivitami KA1-3 na projekt „Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce“ (IKAP I), r. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008375, realizovaný v období 1. 11. 2018 – 31. 10. 2020 partnerem s finančním příspěvkem – Centrem uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje (CUOK).
V rámci projektu IKAP OK II (www.ikap.cz) garantuje naše škola dva Krajské metodické kabinety:
- KMK ICT (vedoucí Mgr. Zdeněk Přikryl)
- KMK Digitální gramotnosti (vedoucí Mgr. Jakub Mrázek).
Aktivity obou kabinetů jsou prezentovány na uvedeném projektovém webu a také v pravidelných newsletterech, které jsou k dispozici na odkazech zde:
IKAPOK II - KA07 Mobility
KA07: Podpora škol a školských poradenských zařízení formou jednotkových nákladů – Mobility
Anotace projektu:
Cílem aktivity je profesní rozvoj pedag. pracovníků SŠ při práci s žáky vedoucí k eliminaci předčasného ukončení školní docházky a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti práce s heterogenní skupinou žáků ze zahraničí. Cílem je dále rozvoj kompetencí pedag. pracovníků pro zajištění kvalitní výuky každého žáka.
Příprava stáže:
- Upřesnění cílové destinace, stanovení kritérií výběru účastníků, výběr účastníků, finanční a materiální zabezpečení účastníků X - XI/21,
- screening možností zahraniční stáže pedagogů, oslovení cílových škol XI – XII/21,
- zabezpečení stáží – smlouvy se zahraničními školami, ubytování, doprava, školení účastníků XII/21 – III/22,
- realizace stáže V/22.
Realizace stáže:
2. 5. – 6. 5. 2022 realizovali dva učitelé mobility na Střední odborné škole lesnické, Banská Štiavnica, Slovensko a jeden na Gesamtschule Geistal, Bad Hersfeld, Německo. Stáže byly realizovány formou náslechů ve vyučovacích hodinách a konzultací s vyučujícími i vedením škol.
Reflexe absolvované stáže:
Gesamtschule Geistal, Bad Hersfeld, Německo:
Vzhledem k systému hostitelské školy – rozdělení žáků při výuce jazyků dle úrovně znalostí, lze některé metody se kterými jsme se seznámili použít i v domovské škole, ostatní použít nelze, protože máme ve třídách žáky s různou úrovní znalostí.
Ve škole se nesmělo fotit žáky, ve výuce byl cítit respekt žáků k vyučujícím, v režimu školy bylo poznat, že složení žáků je mezinárodní.
Zajímavý byl prvek soutěživosti v hodinách, kdy žáci byli motivováni formou her, kvízů a ne pouze známkováním. Žáci nebyli známkováni za ústní zkoušení, pouze za výsledky písemných testů.
Technické vybavení hostitelské školy bylo na velmi dobré úrovni, nelišilo se výrazně od vybavení naší školy.
Zajímavostí bylo, že žáci si nechávají učebnice ve třídě, která se zamyká a doma pracují pouze s pracovními sešity.
Střední odborná škola lesnická Banská Štiavnica, Slovensko:
Stáž byla velmi zajímavá z hlediska porovnání výuky matematiky, fyziky a chemie. Seznámili jsem se s výukovými materiály, metodami práce v hodinách, formou maturitní zkoušky. Překvapivá byla nízká hodinová dotace přírodovědných předmětů, ale je to pochopitelné vzhledem k významu odborné výuky.
Předání zkušeností:
Po stáži proběhl na naší škole workshop pro všechny učitele na kterém účastníci stáže formou prezentace předali ostatním získané zkušenosti.
IKAP
Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce
Název projektu: Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce
Realizátor projektu: Krajský úřad Olomouckého kraje
Generální partner s finanční spoluúčastí: Centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje /zkráceně CUOK/
Naše škola se účastní projektu s názvem Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce (projekt je též znám jako IKAP – Implementace krajských akčních plánů). Projekt je podpořen z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, realizátorem je Krajský úřad Olomouckého kraje.
Cílem tohoto projektu je naplnění vybraných priorit z krajského akčního plánu, vytvoření 14 krajských Center kolegiální podpory (CKP), jejichž součástí budou krajské metodické kabinety (KMK).
Ve školách, které se zapojily do projektu, je očekávaným výsledkem zkvalitnění spolupráce pedagogů SŠ i ZŠ, předávání a sdílení zkušeností v gramotnostech včetně zvýšení zájmu o polytechnické vzdělávání s výhledem na kvalitní uplatnění absolventů na trhu práce.
Pedagogickým pracovníkům projekt umožní vyšší kvalitu výukových metod a zvýšení odborné kvalifikace díky odbornému zaškolení v práci s nejnovějšími technologiemi a zařízeními odborných učeben, laboratoří a dalších odborných pracovišť.
Generálním partnerem s finanční spoluúčastí je Centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje (CUOK), které je zájmovým sdružením právnických osob – 26 středních a vyšších odborných škol v kraji.
Termíny realizace projektu
- Zahájení projektu: 1. 11. 2017
- Předpokládané zahájení realizace klíčových aktivit K2 – K4: 1. 1. 2018
- Ukončení projektu: 31. 10. 2020
Erasmus+
Naše škola se zapojila do projektu organizovaného a financovaného z prostředků Evropské unie s názvem Erasmus+ Technická praxe ve Vídni, který zahrnuje pobyt žáků školy v hlavním městě Rakouska a praxi v jedné z technických firem, jež se zapojily do tohoto projektu. Samotný projekt je iniciativou Evropské komise zaměřenou na posílení odborného vzdělávání a přípravy, přispění ke zvýšení kvality a atraktivity odborného vzdělávání a přípravy a posílit zaměstnatelnost mladých lidí. Projekt pomáhá rozvíjet dovednosti specifické pro daný obor. Během pobytu v zahraničí se žáci pod dohledem pedagoga naší školy navíc důkladněji seznámí s cizím jazykem a místní kulturou.
Účast v projektu Erasmus+ Technická praxe ve Vídni bude nabídnuta žákům 1. a 2. ročníků školy. Vzhledem k tomu, že se jej může zúčastnit omezený počet, budou účastníci vybráni z přihlášených zájemců pomocí výběrového řízení, které proběhne na naší škole podle stanovených kritérií. Příjem přihlášek končí 16. 6. 2022. První termín pro pohovor se zájemci proběhne 17. 6. 2022, v případě potřeby bude stanoven další:
- Odborné schopnosti (0-10 bodů) – zhodnotí učitelé odborných předmětů na základě odborných kompetencí žáka;
- Schopnost komunikovat v AJ (0-10 bodů) – zhodnotí učitelé cizích jazyků na základě známky z anglického jazyka;
- Iniciativa na školních akcích a spolehlivost (0-10 bodů) – zhodnotí třídní učitelé dle dosavadního prospěchu a chování;
- Motivace a sociální znevýhodnění (0-10 bodů) – zhodnotí projektový tým na základě osobního pohovoru.
Název projektu: Technická praxe ve Vídni
Číslo projektu: 2021-1-CZ01-KA122-VET-000016467
Cíl projektu: Přenos zahraničního know-how do výuky a odborného výcviku, rozšíření odborných a jazykových dovedností a rozhledu žáků.
Datum zahájení realizace projektu: 1. 11. 2021
Datum ukončení realizace projektu: 31.10. 2022
Datum mobility žáků do zahraničí: 16. – 29. 10. 2022
Rozpočet projektu celkem: 31 044 EUR
Účastníci projektu: 15 žáků různých oborů z 2. a 3. ročníků
- 4 žáci obor Informační technologie
- 2 žáci obor Technické lyceum
- 3 žáci obor Elektrotechnika
- 2 žáci obor Strojírenství
- 2 žáci obor Grafický design
- 2 žáci obor Průmyslový design
Přijímající firmy:
- WH IT Services GmbH
- Elektrotechnik Walter Traxler GmbH & Co KG
- Gillot Consulting Services 24 Stunden Computer & Netzwerkdienst
- Kovac Stahl KG, nunmehr GmbH & Co KG
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk získala prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce Praha grant pro projekt v rámci programu ERASMUS+ ve výši 13 681 EUR v klíčové aktivitě KA1: Vzdělávací mobilita jednotlivců.
Název projektu: Mobilitou ke zvýšení úrovně výuky na VOŠ a SPŠ Šumperk
Kód: 2016-1-CZ01-KA101-023362
Cíl projektu: Podpora rozvoje jazykových a komunikačních dovedností učitelů, mezinárodní rozměr vzdělávání a rozvoj vztahů se zahraničními partnery.
Délka trvání projektu: 24 měsíců
Začátek projektu: 1. 9. 2016
Konec projektu: 31. 8. 2018
Počet účastníků: 5 učitelů VOŠ a SPŠ Šumperk
Přijímající země: Spojené království, Irsko, Německo a Španělsko
Zlepšujeme jazykové dovednosti na VOŠ a SPŠ Šumperk
Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.00/56.1592
Chytří pomocníci ve výuce aneb využíváme ICT jednoduše a kreativně
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Šumperk, Gen. Krátkého 1 je Partnerem projektu Chytří pomocníci ve výuce aneb využíváme ICT jednoduše a kreativně CZ.1.07/1.3.00/51.0009.
Projekt si klade za cíl realizací vzdělávacích kurzů pro pedagogické, vedoucí a ICT pracovníky partnerských ZŠ a SŠ a poskytováním intenzivní prezenční a on-line metodické a technické podpory dosáhnout zvýšení kompetencí těchto pracovníků při integraci ICT do výuky. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
UNIV 3
UNIV 3 – podpora procesů uznávání, do kterého se naše škola zapojila, navazuje na systémový projekt UNIV a na aktivity individuálního projektu národního UNIV 2 KRAJE.
Projekt OPVK – podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji
Posilování spolupráce s aktéry trhu práce
Cílem projektu je prohloubení spolupráce mezi SOŠ Olomouckého kraje na jedné straně a regionálními podnikatelskými subjekty na straně druhé.
Inovace výuky na VOŠ a SPŠ Šumperk
Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Kurikulum S
Projekt Kurikulum S je národním projektem, který realizuje MŠMT ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání jako partnerem a s finanční podporou ESF a státního rozpočtu ČR.
Cílem projektu je pomoc školám při zavádění školních vzdělávacích programů, sledovat podmínky a problémy při tvorbě a realizaci ŠVP a podporovat výměnu pedagogických zkušeností odborných škol a jejich spolupráci se sociálními partnery.
Bližší informace o projektu jsou dostupné na http://www.nuov.cz/kurikulum.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Standardizace ICT výuky
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.04/02.0039
UNIV 2 KRAJE
Škola je zapojená do projektu UNIV 2 KRAJE. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Cílem projektu je proměna středních odborných škol v centra celoživotního učení.
To znamená v otevřené instituce, které vedle počátečního vzdělávání budou nabízet i realizovat nejrůznější formy dalšího vzdělávání pro široké spektrum zájemců.
V průběhu projektu budou realizovány aktivity, jejichž smyslem je vytvořit co možná nejvhodnější podmínky pro uvedenou změnu. Sítě škol budou vytvořeny v každém ze zapojených krajů.
Na každé zapojené škole vznikne centrum celoživotního učení. Centra budou koordinovat své vzdělávací aktivity tak, aby celková nabídka programů DV skutečně pokrývala vzdělávací potřeby identifikované v daném kraji.
Pedagogičtí pracovníci zapojených škol se zúčastní řady vzdělávacích seminářů, na kterých budou rozvíjeny jejich vybrané profesní kompetence a to zejména v oblasti vzdělávání dospělých, projektování modulových vzdělávacích programů, celoživotního kariérového poradenství, marketingu dalšího vzdělávání a podobně.
Více informací se dozvíte na http://www.nuov.cz/univ2k/univ-2-kraje-navazuje-na-projekt-univ.
Digitální škola
ICT ve výuce technických předmětů
CUOK
Místní centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje při VOŠ a SPŠ Šumperk
Toto centrum je praktickým výstupem projektu UNIV. Umožňuje uznávání kvalifikací na základě zákona č.179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
Tento zákon podstatně usnadňuje situaci lidem, kteří nepracují v oboru, v němž získali vzdělání, a chtějí získat jiné zaměstnání (druhou šanci), nebo si doposud nemohli založit živnost právě kvůli scházející kvalifikaci.
Bližší informace na www.cuok.cz
IQ INDUSTRY
Inovace – kvalifikace profesní přípravy
Národní plán obnovy – prevence digitální propasti, digitální učební pomůcky
Naše škola je příjemcem finančních prostředků z Evropské unie a MŠMT v rámci projektu „Národní plán obnovy“. Od roku 2022 do roku 2024 škola využila příspěvků na vybavení žáků digitálními technologiemi pro rozvoj jejich informatického myšlení a digitálních kompetencí a na prevenci digitální propasti. Díky tomu škola doplňuje mobiliář digitálních zařízení, které je možno zapůjčit znevýhodněným žákům.