Studium s rozšířeným využitím výpočetní techniky ve strojírenství
Střední vzdělání s maturitní zkouškou
Čtyřleté denní studium
Chlapce i děvčata
Technologové, CNC operátoři a programátoři, konstruktéři, projektoví manažeři
Strojírenství je komplexním vzdělávacím programem, který studentům poskytuje širokou technickou základnu a praktické dovednosti potřebné pro úspěšnou kariéru v různých oblastech strojírenství.
Strojírenství je dynamický a neustále se vyvíjející obor, který hraje klíčovou roli v moderním průmyslu a technologickém pokroku.
Obor strojírenství má jistou a perspektivní budoucnost díky několika klíčovým trendům a vývojovým směrům, které zásadně ovlivňují průmysl a techniku. Zde jsou některé z hlavních faktorů, které přispívají k této perspektivě: průmysl 4.0, pokročilé výrobní technologie, digitalizace a simulace, Inovace a výzkum a další.
Obor vzdělání strojírenství poskytuje absolventům střední vzdělání s maturitní zkouškou technického charakteru. Jde o studium s rozšířeným využitím výpočetní techniky ve strojírenství. Žáci získávají znalosti z oblasti konstrukce (2D kreslení i 3D modelování – CAD systémy), výroby (programování CNC strojů a CAM systémy) i jejich vzájemného propojení.
Obor je zajímavý i pro děvčata možností tvořivě se realizovat v grafických programech, kde mohou navrhovat design strojů, součástí apod. vzniklých při řešení úloh z odborných předmětů.
Obsah vzdělávání ve společenskovědních předmětech je zaměřen na získání komunikativních schopností v mateřském a cizím jazyce, v přírodovědných předmětech na získání teoretických poznatků potřebných pro studium odborných předmětů. Odborné předměty dávají základ obecných znalostí strojírenství. v rámci dílenské praxe žáci získá¬vají praktické výrobní dovednosti jak v oblasti klasických výrobních metod, tak i moderních metod s využitím výpočetní techniky.
Pro úspěšnou realizaci vzdělávání vytváří škola podmínky pro osvojení požadovaných praktických dovedností a činností formou cvičení (v laboratořích, dílnách, odborných učebnách, studentských společností apod.) a odborné praxe.
Na cvičení a odbornou praxi se žáci dělí na skupiny, zejména z důvodů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygienických požadavků podle platných právních předpisů. Obsah praktických činností se odvíjí od vzdělávacích oblastí a obsahových okruhů RVP. Praxe žáků SPŠ Šumperk je realizována těmito formami:
© COPYRIGHT VOŠ A SPŠ ŠUMPERK 2024