Naše škola na Konstruktérské akademii v Postřelmově 2025
Ve dnech 11. 6. a 12. 6. 2025 jsme se zúčastnili Konstruktérské akademie Postřelmov 2025, dvoudenní akce zaměřené na popularizaci technických, řemeslných a přírodovědných oborů u žáků základních škol i široké veřejnosti. Akce nabídla pestrý interaktivní program, praktické aktivity a živé ukázky z různých oblastí techniky.
VOŠ a SPŠ Šumperk se prezentovala hned několika odbornými stanovišti:
Elektrotechnika
Prezentace oboru byla tradičně rozdělena na interaktivní a ukázkovou část.
V interaktivní části si žáci mohli vyzkoušet práci s pájkou a vyrobit si vlastní baterku na klíče, zapojovat jednoduché elektrické obvody nebo se seznámit s fungováním elektřiny prostřednictvím demonstrativních modulů.
V ukázkové části jsme představili projekty našich studentů i vybavení, které využíváme v praktické výuce.
Informační technologie
Na stanovišti IT jsme místo klasického streamování promítali živý stream ze školního Counter–Strike turnaje, který probíhal přímo v naší škole.
Součástí prezentace bylo také školní TV studio – zájemci si mohli prohlédnout jeho vybavení a dozvědět se více o jeho fungování. Využili jsme i část techniky z audio studia.
Průmyslový a grafický design
Návštěvníci si na našem kreativním stánku mohli vyrobit originální šperky a doplňky – přívěšky, brože, náhrdelníky nebo náušnice z připravených dřevěných a plastových polotovarů navržených našimi studenty. Zájem byl i o výrobu placek a oblíbené tetovačky.
Strojírenství a technické lyceum
Zde jsme představili ukázky 3D modelů a návrhů, na kterých naši žáci i pracují v rámci odborné výuky. Žáci si odtud mohli odnést drobné výtisky jako ukázku možností 3D tiskárny. Z připravené databáze jsme na přání tiskli další objekty, pokud to naše časové možnosti dovolily. Zároveň jsme názorně předváděli, v jakých programech celý proces 3D tisku vzniká – od návrhu až po finální výtisk.
Konstruktérská akademie byla skvělou příležitostí, jak přiblížit mladším žákům technické obory zábavnou a praktickou formou. Děkujeme všem organizátorům za spolupráci a těšíme se na další ročník.







