Jazykově-poznávací zájezd do města Hastings

V neděli 6. května 2018 se vydalo 17 studentů naší školy na jazykově-poznávací pobyt do britského Hastingsu. Společně s námi vyjelo 34 žáků základních škol ze Staré Vsi a Bučovic. Pro studenty to byla zajímavá zkušenost, protože sladit zdánlivě nesourodé skupiny spolucestujících nebylo zpočátku vůbec jednoduché, ale nakonec se to povedlo i díky paní průvodkyni a velmi ochotným pánům řidičům.

Po příjezdu do Hastingsu jsme v odpoledních hodinách absolvovali prohlídku města, návštěvu zříceniny Hastings castle a pašerácké jeskyně Smugglers Adventure a večer byli studenti rozděleni do rodin, kde bydleli po celou dobu pobytu. Opravdu nás překvapilo, že v Anglii bylo krásné počasí, teplo, svítilo sluníčko a po deštivých dnech nebylo ani památky.

Hastings leží u moře a tak jsme dýchali nejen vůni moře, ale také se krásně opálili. Během pobytu navštěvovali studenti v dopoledních hodinách výuku v jazykové škole Embassy English v Hastingsu. Do skupin byli rozděleni podle jazykové úrovně na základě testu, který absolvovali ještě v České republice on-line. Ve skupinách se setkali i s lidmi z jiných zemí,

takže konverzace probíhala pouze v anglickém jazyce. Všichni přivítali, že měli ve škole i teplé obědy, kde si mohli vybrat ze tří jídel, což nebývá až tak zvykem, protože většinou dávají rodiny balíčky se sandwichem, brambůrkami, kouskem ovoce a čokoládovou či jinou tyčinkou místo oběda.

V odpoledních hodinách byl připraven bohatý poznávací program. Studenti navštívili městečka Eastbourne, Brighton, krásný byl výlet na útesy Seven Sisters. V Brightonu si mohli vybrat, jestli navštíví Sea Life Center – podmořské akvárium nebo Royal Pavillion, které nechal vystavět král Jiří IV jako své letní sídlo, v indickém, japonském a čínském stylu. Obě místa byla zajímavá a podle vlastních slov byli návštěvnici velmi spokojeni.

Na závěr kurzu všichni obdrželi certifikát o absolvování jazykového kurzu. V pátek 11. 5. jsme se rozloučili se svými „náhradními“ rodinami a vyjeli, obohaceni o nové zážitky, poznatky a znalosti jazyka, vstříc Londýnu. Návštěvu Londýna jsme zahájili návštěvou lanovky, která nás vyvezla nad řeku Temži. Mohli jsme si prohlédnout Londýn z ptačí perspektivy. Metrem jsme se dopravili k Tower of London, kde jsme obdivovali uložené královské klenoty. Posupně jsme procházeli kolem známých míst jako Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, kolem St.James´s Parku k Buckingham Palace, Picadilly Circus, Leicester Square, Trafalgar Square. Metrem jsme dojeli k O2 aréně, kde na nás čekal autobus a bezpečně nás dopravil až domů. Cesta zpět probíhala ve větším poklidu a do Šumperka jsme dojeli ve večerních hodinách.

Celý pobyt byl zajímavou zkušeností, což vyplývá z kladných ohlasů rodičů, i samotných studentů. Studenti komunikovali v rodinách a ve škole pouze anglicky. Přes počáteční ostych

si ověřili, že dokáží dorozumět cizím jazykem a brali to i jako výzvu. Bonusem bylo poznání nových a zajímavých míst. Každý si z bohaté nabídky aktivit mohl vybrat to, co ho baví.

Ing. Miroslava Žandová